CIEKAWE.......CIEKAWE...........CIEKAWE............CIEKAWE...........
Tutaj będą prezentowane najciekawsze miejsca w okolicy szkoły i troszkę dalej. Na razie mamy 9
W wolnym czasie naprawdę warto je odwiedzić!
"Przełom" rzeki Zagożdżonki niedaleko miejscowości Januszno na wschód od Pionek.
Niesamowite miejsce.
Na drugim brzegu rzeki jest leśniczówka, której latem w ogóle nie widać z tego miejsca- wszystko jest zarośnięte zielenią.
Rzekę tarasują powalone przez czas i bobry olchy i brzozy.
Nie każdy umie trafić w to miejsce...


Pomnik patryzantów z czasów 2 wojny światowej.
Położony w dość odludnym miejscu w środku Puszczy Kozienickiej.
W tym miejscu znajdowała się baza i bunkry podoficerskiego plutonu szkolnego "Klonzeta" z drugiej kompanii "Tomasza" batalionu kozienickiego BCH- AK- WIN.
Jakiś wandal zaraz po wybudowaniu pomnika w 2003 roku ukradł orzełka!.
To miejsce przypomina o tragicznej przeszłości Polski i ludzi mieszkających na naszych terenach w czasie 2 wojny światowej...


"Półpustynia" niedaleko naszej szkoły.
200 m w linii prostej na SW znajduje się niesamowita łąka przypomonająca półpustynię.
Ziemia jest tam tak licha (właściwie jej nie ma- jest sam piach), że nic nie chce rosnąć oprócz sucholubnych traw i z trudem porastających powoli małych sosen.
Powietrze drży nad rozgrzaną ziemią, w powietrzu słychać śpiew skowronków, a czasem można zobaczyć kruka lub jastrzębia.
Wspaniałe miejsce do obserwacji pająków, jaszczurek, much i innych stworzeń.
Warto tam zajrzeć by zobaczyć w czerwcu fioletową trawę lub we wrześniu na jeżyny.


Skansen Kolejki Wąskotorowej im. Jana Szweda w Pionkach .
Jest to naprawdę ciekawe miejsce. Na zdjęciu widać dawny budynek parowozowni (tam "parkowały" lokomotywy i wagoniki) z ułożonymi na nowo torami kolejowymi. Kolejka wąskotorowa była położona na całym obszarze Puszczy Kozienickiej. Wybudowano ją aby łatwiej było wywozić drewno z obszaru puszczy. W latach 80- tych tory rozebrano. Od tamtego czasu dawna parowozownia popadała w ruinę. Obecnie jest ona remontowana i jest udostępniona zwiedzającym. Można tam zobaczyć różnego rodzaju wagoniki, parowozy no i poznać co to takiego w ogóle jest kolej wąskotorowa.
Więcej nt kolejki wąskotorowej w puszczy i nie tylko możesz dowiedzieć się na stronie-
http://www.fpkw.pl

P.S.
Skansen już nie istnieje... definitywnie przestał isnieć w roku 2011.
Prawdopodobnie nigdy nie zostanie uruchomiony na nowo! Wielka szkoda.

Radomka- jedna z piękniejszych rzek na Mazowszu. Nie jest to duża rzeka ale za to bardzo malownicza. Woda w rzece jest stosunkowo czysta (zanieczyszczają ją w jakimś stopniu głównie ścieki z gospodarstw rolnych jak też nawozy spłukiwane z okolicznych łąk).
Jest niezbyt głęboka ale jak każda rzeka ma swoje niespodzianki i należy uważać , zwłaszcza przy mostach. Osobiście uważam, że najpiękniejszy odcinek jest właśnie między Cecylówką Brzózką a Brzózą (jest tam kilka ciekawych mostów, a najpiękniejsze są te, po których zostały tylko fragmenty).


Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby- baaaaaaaardzo duże i ciekawe miejsce. Został utworzonyw 1983 roku, powiększony w 2001 roku. Park obejmuje 26233,83 ha Puszczy Kozienickiej z najcenniejszymi drzewostanami o naturalnym charakterze. W celu zabezpieczenia go przed zniekształceniem oraz stworzenia warunków dla rozwoju turystyki i wypoczynku wokół Parku utworzono otulinę o powierzchni 36009,62 ha, którą stanowią obszary leśne i polne. W samej puszczy jest 15 rezerwatów i są tam najciekawsze i najbogatsze zbiorowiska roślinne(rezerwaty zajmują łącznie 1267,92 ha).
Więcej o Kozienickim Parku Krajobrazowym możesz dowiedzieć się na stronie parku- http://kozienickipk.com


Niewiarygodne a jednak prawdziwe!!!
Myślałeś, że węgiel drzewny wypala się tylko w Bieszczadach?.
A tu proszę niedaleko wsi Januszno, na wschód od Pionek, można zobaczyć na własne oczy jak to się robi, czyli jak ze zwykłego drewna uzyskać węgiel drzewny. To ciężka robota, wymagająca siły i cierpliwości. Na zdjęciu widać piece (ogromne, stalowe kotły), w których wypala się węgiel drzewny. Surowcem do wypalania są odpady drzewne.

Jest napisane: "Na mogile co w wojence padł"
Jedno z miejsc pamięci narodowej.
Skromny grób żołnierzy z czasów I wojny swiatowej.
Ten skromny grób przypomina nam wszytkim, że dzisiejsza puszcza to nie tylko miejsce zbierania runa leśnego i odpoczynku, to także miejsce tragicznych wydarzeń sprzed lat.
Grób prawdopodobnie jest czyszczony i pielęgnowany przez dzieci ze szkoły w Augustowie (położony jest właśnie na wschód od wsi Augustów).


Miniskansen dawnych maszyn do pielęgnacji upraw leśnych, usytuowany z tyłu nowego budynku Nadleśnictwa Kozienice.
Można tu zobaczyć jakich maszyn kiedyś używano do sadzenia i pielęgnacji wyrębów leśnych.
Oprócz tego warto zajżeć do budynku nadleśnictwa a także zobaczyć powstający park i wspaniałe oczko wodne z wodospadem i skalniakiem. Budynek naprawdę imponuje swoim wyglądem i otoczeniem.


Mosty na Radomce- czasem już ledwo stoją ale są niewątpliwą atrakcją- stare, drewniane, łatane, czasem już całkiem nieprzejezdne, grożące zawaleniem.

Na pewno tworzą niepowtarzalny krajobraz, klimat fragmentów rzeki...
Takich mostów już się dzisiaj nie stawia- a szkoda. Ich "naturalny" wygląd
wtapia się w otoczenie.